Benígne striktúry patria medzi komplikácie GERD, prípadne ako následok poleptania či poranenia pažeráka. Vyskytujú sa u 1 – 8 % pacientov s GERD a sú najčastejšou príčinou vzniku stenózy pažeráka (70 – 80 %). Väčšinou sú to krátke, do 1 cm dlhé stenózy, ktoré vyúsťujú tesne nad Z-líniou.
Etiopatogenéza
- Komplikácia refluxnej ezofagitídy
- Komplikácia poleptania sliznice pažeráka
Striktúry vznikajú ako komplikácia dlhodobo neliečenej refluxnej ezofagitídy. Druhou príčinou vzniku môže byť stav po liečení poleptania pažeráka bez následnej kortikoterapie.
Klinický obraz
- Reflux
- Dysfágia
- Aspirácia, kašeľ, dyspnoe
Typickým prejavom sú refluxné problémy s dysfágiou. Niekedy sa vyskytujú taktiež respiračné ťažkosti spojené s opakovanými aspiráciami.
Diagnostika
- RTG vyšetrenie
- Endoskopické vyšetrenie
- Endosonografia
Pri podozrení na striktúru je potrebné pacienta vyšetriť RTG kontrastnou báriovou kašou (báriový ezofagogram), endoskopicky s biopsiou a endosonograficky na posúdenie celej steny pažeráka.
Terapia
- Inhibítory protónovej pumpy + Endoskopická dilatácia
- Zavedenie vstrebateľného stentu
- Antirefluxná operácia
- Resekcia postihnutého úseku
Základom liečby je PPI liečba v kombinácii s opakovanými endoskopickými dilatáciami. V indikovaných prípadoch je možné uvažovať o zavedení stentu. Pri antirefluxnej operácii pre striktúru je potrebné počítať so skrátením pažeráka. Predtým využívané resekčné výkony boli nahradené predlžovacími operáciami s antirefluxnou plastikou (operácia podľa Collis-Nissena). Krajným riešením peptickej striktúry je resekcia pažeráka.
Zdroj: Zdroje a literatúra