Mechanický ikterus je spôsobený posthepatálnou obštrukciou (posthepatálny/obštrukčný ikterus) a teda poruchou odtoku žlče do duodena a teda stagnáciou žlče, pričom vznikajú z toho odvodené príznaky. Konjungovaný bilirubín sa nedostáva do čreva a hromadí sa v tele.
Etiopatogenéza
- Nádory pankreasu
- Nádory žlčníka
- Účinok alkoholu
- Cholelitiáza
- Autoimunitná cholangitída / hepatitída
- Vrodená atrézia žlčových ciest
- Poranenie žlčových ciest pri operácii (napr. pri cholecystektómii)
Obštrukcia žlčových ciest vedie ku cholestáze, kde najskôr je kompenzovaná nahrodením žlče v žlčníku (resorbcia vody a solí – jeho obsah je tmavší a hustejší). Neskôr sa žlč z malých žlčovodov dostáva do interstícia pečene a následne až do Disseho priestoru (spočiatku v centre lalôčiku a neskôr sa šíri na perifériu), kde vytvára tzv. žlčové tromby. Často vzniká ascendentná infekcia črevnými baktériami, čo spôsobí hnisavú cholangitídu so septickým priebehom. Takýto zápal vedie k produkcii fibrotického tkaniva a k cholestatickej cirhóze pečene (sekundárna biliárna cirhóza).
Klinický obraz
- Svetlá až acholická stolica
- Steatorea
- Hypovitaminóza A, D, E, K
- Pruritus
- Tmavý moč
Posthepatálny / obštrukčný ikterus sa prejavuje poruchou odtoku žlče. Konjugovaný bilirubín sa nemôže vylučovať do čreva a začne sa hromadiť v tele podobne ako u iných typov typov ikteru. Vzhľadom k tomu, že u tohto typu ikteru sa žlč do čreva vôbec nedostane, nie je stolica zafarbená žlčovými farbivami a je teda svetlá až belavá. Absencia žlči v čreve spôsobí malabsorpciu tukov za vzniku steatorey (tuková stolica), ktorej dôsledkom môže byť nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch (hypovitaminóza A, D, E, K). Hromadiace sa žlčové kyseliny navyše často spôsobujú úporné svrbenie kože . Opäť dochádza k hromadeniu konjugovaného bilirubínu, ktorý sa môže vylučovať močom a spôsobí tak tmavé zafarbenie moču, v moči však nenájdeme urobilinogén.
Diagnostika
- Anamnéza
- Laboratórne vyšetrenie
- USG vyšetrenie
- ERCP vyšetrenie
- MRCP vyšetrenie
Terapia
- Konzervatívna liečba
- Endoskopická biliárna drenáž so zavedením stentu do žlčovodu
- Endoskopická biliodigestivna anastomóza – hot axios cholecystoduodenoanastomóza
- Chirurgická liečba
- Resekcia obliterujúceho tumoru
Zdroj: Zdroje a literatúra