Trachea je súčasťou dýchacích ciest, nadväzuje na hrtan (larynx) pod prstencovou chrupkou približne vo výške 6. krčného stavca. Kaudálne smeruje do hrudníka cez apertura thoracis superior, pokračuje do úrovne 4.-5. hrudného stavca, kde končí vo forme bifurkácie trachey, a delí sa na pravú a ľavú priedušku (bronchus). Je tvorená chrupavkami v tvare podkovy, v zadnej časti nie sú uzavreté a ich konce prekrýva membrána. Jednotlivé prstence sú spojené prostredníctvom ligamenta anularia.
Stenóza priedušnice
Stenóza trachey je veľmi závažný patologický stav, ktorý sa prejavuje stridorom, dýchavičnosťou až respiračnou insuficienciou. K zúženiu dochádza pri samotnom ochorení trachey alebo útlakom z okolia.
Etiopatogenéza
- Vrodená stenóza trachey – býva združená z inými anomáliami dýchacích ciest
- Získaná stenóza trachey
- Malígna stenóza
- Benígna stenóza
- Postintubačná a posttracheostomická stenóza
- Posttraumatická stenóza
- Tracheomalatická stenóza
- Expiračná stenóza
Etiológia iatrogénnej – postintubačnej stenózy:
- Tlak balóniku kanyly
- Nesprávne zvolená veľkosť tracheostomickej kanyly
- Páčenie kanyly ramenom ventilátora
V súvislosti s používaním intubačných a tracheostomických kanýl a rizikom vzniku stenóz je nebezpečný vysoký tlak balóniku kanyly a stagnácia sekrétu nad ním. Vysoký tlak v balóniku vedie k ischémii sliznice s následným vznikom ulcerácie s jazvením a to vedie k stenóze.
Tracheomalácia spôsobuje funkčnú stenózu trachey. Ide o stratu pevnosti chrupavky trachey, pri ktorej vzniká kolaps dýchacích ciest pri dýchaní. Najčastejšou príčinou vzniku tracheomalácie je dlhodobá intubácia a tracheostómia.
Expiračná stenóza trachey je spôsobená prolapsom pars membranacea trachey do jej lumenu, tak že ho zužuje až uzatvára, najmä pri kašli a úsilnom dýchaní. Príčina nie je známa.
Klinický obraz
- Dyspnoe
- Stridor
- Respiračná insuficiencia
Rozvoj ochorenia môže byť postupný, nakoľko stenóza môže byť dlho kompenzovaná. Postupne sa objavuje dyspnoe pri námahe a s progresiou zúženia pribudne dyspnoe aj v pokoji. Stenóza na 4 – 5 mm je kritická a ventilácia je možná v úplnom pokoji pacienta.
Diagnostika
- Anamnéza
- CT vyšetrenie
- Bronchoskopia
V anamnéze treba pátrať po predchádzajúcich intubáciach pri operácii, dlhodobej intubácii, tracheostómii a predchádzajúcich úrazoch. CT vyšetrenie poskytuje informácie o lokalizácii a rozsahu stenózy a o zmenách v okolí zúženej trachey. Bronchoskopia je indikovaná pri diagnostike, asistencii pri operácii, v sledovaní výsledkov liečby, ev. pri imlantácii stentu do miesta zúženia.
Terapia
- Fowlerová poloha, oxygenoterapia, sedatíva a transport na špecializované pracovisko
- Tracheostómia – pri subglotickej stenóze
- Rigidná bronchoskopia s dilatáciou stenózy a intubáciou cez stenotický úsek
- Chirurgická liečba – v prípade stabilizácie pacienta
- Cirkulárna resekcia trachey
- Stenóza horného úseku – krční prístup
- Stenóza dolného úseku – pravostranná posterolaterálna torakotómia
- Dlahovanie silikónovou Montgomeryho T-kanylou
- Endoskopické ošetrenie laserom
- Cirkulárna resekcia trachey
Zdroj: Zdroje a literatúra